GHSA

The 2019 Georgia Sports Writers Association All-State Football Teams

Class AAAAAAA - Offense

QB Harrison Bailey (Marietta, Sr.)

RB Cody Brown (Parkview, Jr.)

RB Daijun Edwards (Colquitt County, Sr.)

WR Josh Downs (North Gwinnett, Sr.)

WR Ricky White (Marietta, Sr.)

TE Arik Gilbert (Marietta, Sr.)

OL Ethan Lane (Archer, Sr.)

OL Micah Morris (Camden County, Jr.)

OL Jake Wray (Marietta, Sr.)

OL Trey Zimmerman (Roswell, Sr.)

OL Paul Tchio (Milton, Sr.)

ATH Jacurri Brown (Lowndes, Sr.)

Class AAAAAAA - Defense

DL Jared Ivey (North Gwinnett, Sr.)

DL Jamil Burroughs (McEachern, Sr.)

DL B.J. Ojulari (Marietta, Sr.)

DL Myles Murphy (Hillgrove, Sr.)

LB Gary Osby (Lowndes, Sr.)

LB Barrett Carter (North Gwinnett, Jr.)

LB Kobe Wilson (Parkview, Sr.)

DB Doneiko Slaughter (Roswell, Sr.)

DB Rashad Torrence (Marietta, Sr.)

DB Taylor Goodson (North Gwinnett, Sr.)

DB Jack Rhodes (Milton, Sr.)

Class AAAAAAA - Specialists

PK Noland McCord (Parkview, Sr.)

P Brock Travelstead (North Paulding, Sr.)

Class AAAAAAA Offensive Player of the Year: Arik Gilbert, Marietta

Class AAAAAAA Defensive Player of the Year: Jared Ivey, North Gwinnett

Class AAAAAAA Coach of the Year: Richard Morgan, Marietta

Class AAAAAA - Offense

QB Tate Rodemaker (Valdosta, Sr.)

RB Jahmyr Gibbs (Dalton, Sr.)

RB Jalen Rouse (Richmond Hill, Sr.)

WR Asante Das (Allatoona, Sr.)

WR Parker Self (South Paulding, Sr.)

TE Miles Campbell (South Paulding, Jr.)

OL Jordan Williams (Gainesville, Sr.)

OL John Williams (Creekview, Sr.)

OL Riley Adcock (Dacula, Sr.)

OL Parker Rodgers (Lee County, Sr.)

OL Nick Lundberg (Allatoona, Sr.

ATH T.K Mack (North Atlanta, Sr.)

Class AAAAAA - Defense

DL Simeon Barrow (Grovetown, Sr.)

DL Makius Scott (Gainesville, Sr.)

DL Nathan Vickers (Richmond Hill, Jr.)

DL JaQuari Wiggles (Mays, Sr.)

LB Phillip Webb (Lanier, Sr.)

LB Wesley Steiner (Houston County, Sr.)

LB Khatavian Franks (Creekside, Sr.)

DB Victor Pless (Harrison, Sr.)

DB Jimmy Calloway (Morrow, Sr.)

DB Kaleb Edwards (Dacula, Jr.)

DB Caleb McDowell (Lee County, Jr.)

Class AAAAAA - Specialists

PK Jude Kelley (Allatoona, Sr.)

P Chase Gabriel (Glynn Academy, Sr.)

Class AAAAAA Offensive Player of the Year: Jahmyr Gibbs, Dalton

Class AAAAAA Defensive Player of the Year: Phillip Webb, Lanier

Class AAAAAA Coach of the Year: Matt Dickman, Harrison

Class AAAAA - Offense

QB Jalen Addie (Warner Robins, Jr.)

RB Jo’Quavious Marks (Carver-Atlanta, Sr.)

RB O’Brien Barnett (Clarke Central, Sr.)

WR Jontavis Robertson (Jones County, Sr.)

WR Jairus Mack (Clarke Central, Jr.)

TE Billy Ward (Locust Grove, Sr.)

OL Broderick Jones (Lithonia, Sr.)

OL Seth McLaughlin (Buford, Sr.)

OL Austin Blaske (South Effingham, Sr.)

OL Conner Griffin (Jones County, Sr.)

OL Quantavious Leslie (Rome, Sr.)

ATH Sam Brown (New Hampstead, Sr.)

Class AAAAA - Defense

DL William Anderson (Dutchtown, Sr.)

DL Vincent Dinkins (Kell, Sr.)

DL Damarjhe Lewis (Griffin, Sr.)

DL Nazir Stackhouse (Columbia, Sr.)

LB Kevin Swint (Carrollton, Sr.)

LB Ahmad Walker (Warner Robins, Jr.)

LB Michael Mincey (Ware County, Jr.)

DB T. Lee (Buford, Sr.)

DB Sheldon Arnold (Loganville, Sr.)

DB Tommy Wright (Southwest DeKalb, Sr.)

DB Cole Bishop (Starr’s Mill, Jr.)

Class AAAAA - Specialists

PK Hayden Olsen (Buford, Sr.)

P Daniel Gibbs (Veterans, Jr.)

Class AAAAA Offensive Player of the Year: Jontavis Robertson, Jones County

Class AAAAA Defensive Player of the Year: Kevin Swint, Carrollton

Class AAAAA Coach of the Year: Bryant Appling, Buford

Class AAAA - Offense

QB Max Johnson (Oconee County, Sr.)

RB Elijah Green (Blessed Trinity, Sr.)

RB Khiari McCoy (Carver-Columbus, Sr.)

WR Ze’Vian Capers (Denmark, Sr.)

WR Brent Carr (West Laurens, Sr.)

TE James Bryant (Blessed Trinity, Sr.)

OL Jackson Filipowicz (Blessed Trinity, Sr.)

OL Jonah Gambill (Cartersville, Sr.)

OL Kobe McAlister (Heritage, Sr.)

OL Zaire Flournoy (Chapel Hill, Sr.)

OL Nate Howard (Mary Persons, Sr.)

ATH Mike Wright (Woodward Academy, Sr.)

Class AAAA - Defense

DL Bradyn Swinson (Chapel Hill, Sr.)

DL Lane Phillips (Heritage, Sr.)

DL Spencer Dacus (West Laurens, Sr.)

DL Adam Weynand (North Oconee, Sr.)

LB D’Eryk Jackson (West Laurens, Sr.)

LB Aaron Washington (Woodward Academy, Sr.)

LB West Weeks (Oconee County, Jr.)

DB Brian Branch (Sandy Creek, Sr.)

DB Chase Dial-Watson (Flowery Branch, Sr.)

DB Quinton Reese (Blessed Trinity, Sr.)

DB Ambe Caldwell (Woodward Academy, Sr.)

Class AAAA - Specialists

PK Noah Jones (Cairo, Sr.)

P Ezra King (Eastside, Sr.)

Class AAAA Offensive Player of the Year: Mike Wright, Woodward Academy

Class AAAA Defensive Player of the Year: Bradyn Swinson, Chapel Hill

Class AAAA Coach of the Year: Tim McFarlin, Blessed Trinity

Class AAA - Offense

QB Ladd McConkey (North Murray, Sr.)

RB Malachi Thomas (Hart County, Jr.)

RB Chavron Wright (Cedar Grove, Sr.)

WR Jaylon Barden (Westside Macon, Sr.)

WR Za’tarious Anderson (Monroe, Sr.)

TE Cane Berrong (Hart County, Jr.)

OL Myles Hinton (Greater Atlanta Christian, Sr.)

OL Avery Jernigan (Pierce County, Sr.)

OL Terrance Ferguson (Peach County, Jr.)

OL Mason Ware (Jefferson, Sr.)

OL Colton Oliver (Crisp County, Sr.)

ATH Shaheim Bailey (Stone Mountain, Jr.)

Class AAA - Defense

DL Alvin Williams (Cedar Grove, Sr.)

DL Demarius Jackson (Cedar Grove, Jr.)

DL Taurus Simmons (Jenkins, Sr.)

DL Akelo Stone (Jenkins, Sr.)

LB Sergio Allen (Peach County, Sr.)

LB Isaiah Ratcliff (Cedar Grove, Sr.)

LB Choe Bryant-Strother (Greater Atlanta Christian, Sr.)

DB Ronald Cooper (Jenkins, Sr.)

DB Tee Denson (Cedar Grove, Sr.)

DB Tyler Bride (Greater Atlanta Christian, Sr.)

DB Anthony Henderson (Jackson, Sr.)

Class AAA - Specialists

PK Alex Bachetta (Westminster, Soph.)

P Luke Holloway (Fannin County, Jr.)

Class AAA Offensive Player of the Year: Malachi Thomas, Hart County

Class AAA Defensive Player of the Year: Sergio Allen, Peach County

Class AAA Coach of the Year: Miguel Patrick, Cedar Grove

Class AA - Offense

QB Gunner Stockton (Rabun County, Soph.)

RB JaQues Evans (Dublin, Sr.)

RB Tank Bigsby (Callaway, Sr.)

WR Braxton Hicks (Rabun County, Sr.)

WR Rico Powers (Hapeville Charter, Sr.)

TE Payten Singletary (Thomasville, Sr.)

OL Tate Johnson (Callaway, Sr.)

OL Jabari Brooks (Washington County, Sr.)

OL Ty McRae (Dublin, Sr.)

OL Amarius Mims (Bleckley County, Jr.)

OL Jakobee Mitchell (Brooks County, Sr.)

ATH Bryce Bailey (Bleckley County, Sr.)

Class AA - Defense

DL Romello Height (Dublin, Sr.)

DL Robert Lee (Hapeville Charter, Sr.)

DL T.J. Davis (Metter, Sr.)

DL Carlos Allen (Douglass, Sr.)

LB Seth Hodges (Bremen, Sr.)

LB Kydran Jenkins (Jefferson County, Sr.)

LB Ty Anderson (Thomasville, Soph.)

DB Chance Gamble (Fitzgerald, Jr.)

DB Jalin Shephard (Callaway, Jr.)

DB Enoch Howard (Hephzibah, Sr.)

DB Josh Ross (Pepperell, Sr.)

Class AA - Specialists

PK Hurston Waldrep (Thomasville, Sr.)

P Joseph Weiers (Hapeville Charter, Sr.)

Class AA Offensive Player of the Year: JaQues Evans, Dublin

Class AA Defensive Player of the Year: Romello Height, Dublin

Class AA Coach of the Year: Roger Holmes, Dublin

Class A Public - Offense

QB Trice McCannon (Marion County, Sr.)

RB Tyler Morehead (Clinch County, Jr.)

RB Kolbi Ferguson (Lincoln County, Sr.)

WR Jamorri Colson (Irwin County, Sr.)

WR Shakari Denson (Claxton, Jr.)

TE Garland Benyard (Irwin County, Jr.)

OL Austin Duffy (Marion County, Jr.)

OL Cooper Smith (Bowdon, Sr.)

OL Conner Kyle (Commerce, Sr.)

OL Kameron Wideman (Montgomery County, Sr.)

OL Bubba Johnson (Irwin County, Sr.)

ATH James Thomas (Mitchell County, Sr.)

Class A Public - Defense

DL Craig Harris (Clinch County, Jr.)

DL JyQuez Marshall (Irwin County, Sr.)

DL Zykevious Walker (Schley County, Sr.)

DL Dominique Mills (Jenkins County, Jr.)

LB D.J. Lundy (Irwin County, Sr.)

LB Desmond Tisdol (Wilcox County, Sr.)

LB Kendrick Hawkins (Marion County, Sr.)

DB Gabriel Benyard (Irwin County, Jr.)

DB Ben Fortson (Bowdon, Sr.)

DB Darrell Starling (Pelham, Sr.)

DB Antaevious Brown (Lincoln County, Sr.)

Class A Public - Specialists

PK Jorge Gonzalez (Claxton, Sr.)

P Jackson Bostick (Baconton Charter, Sr.)

Class A Public Offensive Player of the Year: Trice McCannon, Marion County

Class A Public Defensive Player of the Year: D.J. Lundy, Irwin County

Class A Public Coach of the Year: Buddy Nobles, Irwin County

Class A Private - Offense

QB Brock Vandagriff (Prince Avenue Christian, Jr.)

RB Keaton Mitchell (Eagle’s Landing Christian, Sr.)

RB Michael Cox (Holy Innocents’, Sr.)

WR Donnavan Moorer (Hebron Christian, Sr.)

WR Justin Robinson (Eagle’s Landing Christian, Sr.)

TE Kaleb Park (Calvary Day, Sr.)

ATH Niko Vangarelli (Mount Paran Christian, Sr.)

OL Tanner Bivins (Wesleyan, Jr.)

OL Shedrick Rhodes (Eagle’s Landing Christian, Sr.)

OL Charlie Patterson (Fellowship Christian, Jr.)

OL Tate Ratledge (Darlington, Sr.)

OL Trey Bedosky (Landmark Christian, Sr.)

Class A Private - Defense

DL Marquis Black (Eagle’s Landing Christian, Sr.)

DL Jonathan Hammond (Mt. Vernon Presbyterian, Sr.)

DL Cade Brock (Darlington, Sr.)

DL Andre Miller (Savannah Country Day, Sr.)

LB Josh Aspinwall (Wesleyan, Sr.)

LB Hunter Hawk (Holy Innocents’, Sr.)

LB Josiah Cotton (Mount de Sales, Sr.)

DB Kurt Knisely (Athens Academy, Sr.)

DB Deion Colzie (Athens Academy, Jr.)

DB Shamari Reed (Trinity Christian, Sr.)

DB Micah Smith (Wesleyan, Sr.)

Class A Private - Specialists

PK Joe Dixon (Christian Heritage, Sr.)

P Marshall Nichols (Holy Innocents’, Jr.)

Class A Private Offensive Player of the Year: Keaton Mitchell, Eagle’s Landing Christian

Class A Private Defensive Player of the Year: Jonathan Hammond, Mt. Vernon Presbyterian

Class A Private Coach of the Year: Jonathan Gess, Eagle’s Landing Christian

Scott Herpst is sports editor for the Walker County Messenger in LaFayette, Ga., and Catoosa County News in Ringgold, Ga.

Recommended for you