You are the owner of this article.

Shorter University announces fall 2016 dean's list

Shorter University has announced students named to the dean’s list during the fall semester of 2016. To achieve this honor, students must have been enrolled full time and have earned at least a 3.5 GPA for the term.

Aragon

Gloria Davis-Kemp, human services

Vanessa Schirmacher, business administration

Brianna Streetman, psychology

Armuchee

Jacob Farmer, undecided

Cave Spring

Carrie Hobbs, associate of science

Cedar Bluff, Alabama

Brian Mercier, management

Austin Wofford, computer information systems

Cedartown

Mitzi Allen, business administration

Savannah Couey, nursing

Thomas Dittmer, business administration

Paula Dudley, human services

Kendall Hatch, nursing major

Tonya Lakes, associate of science

Ashley Lewis, business administration

Cassie McCrickard, biology

Juan Rocha, general business

Ryan White, human services

Kingston

Thomas Cargle, economics

Ansley Dupree, accounting major

Lindale

Carly Duke, management

Mark Green, management

Julianna Greenawalt, nursing

Breanna Landers, middle grades education

Noah Rogers, undecided

Kyle Shiflett, management

Angela Veach, management

Shannon Wheat, criminal justice

Rockmart

Logan Brookshire, biology

Avery Floyd, biology

Teco Manuel, associate of science

James Matthews, business administration

Kathy Vanzant, associate of science

Rome

James Adcock, business administration

Nelly Akoto, management

Daniel Barnes, associate of science

Abby Barnette, criminal justice

Peyton Barthel, interdisciplinary studies

Richard Bennett, business administration

Rebekah Blanton, nursing

Karli Boozer, nursing

Glenn Bowman, marketing

Jeff Bramlette, business administration

Jesi Brooks, early childhood education

Levi Broome, general business

Teresa Burge, management

Jordan Burkett, middle grades education

Addie Caldwell, youth ministry

Carson Carriker, early childhood education

Brianna Castleman, early childhood education

Chad Cawthon, accounting

Ty Cherry, sport management

Abigail Coleman, musical theatre

Mary Corbin, chemistry

Dalena Dang, nursing

Carol Dempsey, economics

Monique Dennis, business administration

Brice Duke, history

James Edwards II, sport management

Karl Fales, human services

Oswaldo Franco, general business

William Gaston, Christian studies

Jason Gifford, sport management

Margaret Graham, sport management

Rhonda Grier, associate of science

Leslie Hall, psychology

Tev’n Hamilton, management

Sara Harper, early childhood education

Anthony Hill, nursing

Steven Hopper, management

Daniel House, business administration

Ashtin Hyde, communication arts-advertising/public relations

Rebecca Jackson, criminal justice

William James, management

Kalei Kimbrell, early childhood education

Elizabeth Lippert, Christian studies

Kaitlin Little, special education/early childhood

Daniela Martinez, nursing

Carolyn McFry, business administration

Rachael Minard, communication arts and leadership

Jeffery Mitchell, criminal justice

Kathryn Moore, associate of science

Linda Peace, human services

Daniel Pendley, criminal justice

Erica Ray, communication arts

Ricardo Rivera, accounting major

Miriam Rosales, business administration

Melvin Scott, criminal justice

Jennifer Sharp, early childhood education

Kimberly Simpson, interdisciplinary studies

Taylor Slade, communication arts-port communication

Mitchell Slayton, accounting

Leah-Joy Smith, English

Lindsey Smith, early childhood education

Whitney-Faith Smith, English

Hunter Storey, Christian studies

Garrett Tate, computer information systems

Savannah Thomas, sport management

Emily Tyler, mathematics education

Jaine Villarreal, business administration

Rachel Waters, biology

Laura Whitlow, mathematics education

Rashunda Williams, human services

Silver Creek

Rebecca Addison, accounting

Aaron Harper, history

Zachary Kinsey, criminal

Kristin Towe, education