CROSS COUNTRY: Rome comes in 2nd at Georgia Highlands Invitational - Prep Central Online: Cross Country

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

CROSS COUNTRY: Rome comes in 2nd at Georgia Highlands Invitational

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Saturday, October 12, 2013 11:56 pm | Updated: 12:08 am, Sun Oct 13, 2013.

The Class 6A Hillgrove Hawks turned in a dominating performance Saturday morning at the Georgia Highlands Invitational as both their girls and boys squads captured first place in the meet ahead of second place Rome.

On the boys’ side, Hillgrove put four of its top five runners in the top 10 en route to a team score of 31.

Rome High finished second with 103 holding off Class AA Murray County (108).

Woodland (116) and Cass (141) rounded out the top five with Pepperell (167) close behind in sixth. Other local teams placing in the meet included Rockmart in seventh, Calhoun in eighth, Darlington in ninth, Model in 10th, Chattooga in 12th, Sonoraville in 14th, Armuchee in 15th, Trion in 16th, Coosa in 17th and Gordon Central in 18th.

For the girls, the Hawks placed four of their top five in the top 10, totaling 39 points to win, while Rome came in second with 57. Woodland (81), Class AA Coosa (152) and Cass (153) rounded out the top five.

Other local teams included Calhoun in sixth, Model in seventh, Darlington in ninth, Rockmart in 10th, Trion in 11th, Gordon Central in 12th and Cedartown in 13th.

Individually, Cass’ Jaison Morning covered the 3.1-mile course in 16:50, roughly 11 seconds ahead of Hillgrove’s Connor Head. Hillgrove’s Brent Starks, third place in 17:09, Hillgrove’s Derek Wood, fourth place in 17:14 and Murray County’s Servio Martinez, fifth place in 17:53, rounded out the top five for the boys.

While Rome’s boys didn’t record any top 10 finishes, their strong pack running help them finish second. All of the Wolves’ top five runners managed to cover the course in less than 19 minutes. Senior stand out Mike Castellanos was the top runner for the Wolves, finishing 12th in 18:14. He was followed by Oswaldo Franco, 15th in 18:18, Kerveen Ruano, 24th in 18:45, Muno Nyamuranga, 27th in 18:50 and Sergio Ocampo, 29th in 18:53

Pepperell’s Brian Vincent was the top local boys’ finisher, placing eighth in 18:00.35 just barely ahead of Chattooga’s Rickey Cordoza in ninth. Other top local runners included Rockmart’s Brett Arnold, 10th in 18:06, and Model’s J.C. Fisher, 20th in 18:34.

On the girls’ side, Hillgrove’s Claire Warren lead the charge finishing the course in 20:20, roughly 19 seconds in front of Rome High’s Jenna Tilton, who finished second in 20:21. North Cherokee’s Hannah Sanford finished third in 20:32, while Cass’ Jana Morning, fourth in 20:50, and Woodland’s Mallory Warren, fifth in 20:51, rounded out the top five.

Other top local runners include Pepperell’s Savannah Barnett, 13th in 22:02, Model’s Alex Quarles, 15th in 22:05, Calhoun’s Erin Putnam, 16th in 22:08, and Coosa’s Kirstin Holmes, 18th in 22:23.

Rome’s girls ran in a tight pack as well but managed to put their top five runners in the top 22 of the race. Following Tilton for Rome were, Isabella Schlitz, 11th in 21:55, Lizzy Bressette, 12th in 21:53, Alexandria Dickens, 20th in 22:34 and Xena Mansoura, 22nd in 22:48.

While Darlington did race in the meet, the Tigers’ main teams competed at the Asics Invitational. Several local teams will be in action next Saturday at Berry College in the Go-Go Running Rome News-Tribune All-Area Meet.

PREP CROSS COUNTRY: GEORGIA HIGHLANDS INVITATIONAL

Listed below are the results from the Georgia Highlands Invitational which took place at Georgia Highlands College on Saturday.

BOYS

INDIVIDUAL RESULTS

Jaison Morning-Cass 16:50.05

Conner Head-Hillgrove 17:01.52

Brent Starks-Hillgrove 17:09.99

Derek Wood-Hillgrove 17:14.73

Servio Martinez-Murray County 17:53.84

Bruce Marratta-Woodland 17:57.19

Jaison Mitchell-Hillgrove 17:59.16

Brian Vincent-Pepperell 18:00.35

Rickey Cordoza-Chattooga 18:00.88

Brett Arnold-Rockmart 18:06.16

Jordan Morning-Cass 18:08.68

Mike Castellanos-Rome 18:14.62

Trent Gentry-Excel 18:16.60

James Clark-Woodland 18:17.29

Oswaldo Franco-Rome 18:18.69

Eric Gray-Hillgrove 18:28.44

Drew Brand-Hillgrove 18:28.67

Jose Ruiz-Murray County 18:29.30

Chad McDaniel-Hillgrove 18:30.75

J.C. Fisher-Model 18:34.91

Logan Sorenson-Cass 18:37.66

Joey Purser-Pepperell 18:37.94

Ivan Delgado-Murray County 18:43.90

Kerveen Ruano-Rome 18:45.87

Carter Barrere-Woodland 18:48.32

Esvin Garcia-Calhoun 18:48.75

Muno Nyamuranga-Rome 18:50.27

Mitchell Bozydaj-Rockmart 18:51.05

Sergio Ocampo-Rome 18:53.99

Seth Wood-Cass 19:01.06

Fili Nunez-Murray County 19:01.82

John Berry Bowlings-Rome 19:04.02

Eric Garcia-Calhoun 19:07.13

Alex Jackson-Pepperell 19:07.32

Antonio Martinez-Murray County 19:16.47

Ryan Barber-Bremen 19:16.89

Tyler Heath-Woodland 19:17.27

Ross Barnes-Woodland 19:17.69

Chandler Edge-Darlington 19:20.70

John Box-Calhoun 19:22.90

Grafton Flock-Pepperell 19:25.12

Alex Chavez-Woodland 19:27.69

Trey Leonard-Model 19:28.56

Mason Hicks-Bremen 19:29.06

Tyler Gallagher-Rome 19:32.70

Brandon Rutledge-Woodland 19:37.38

Alex Tracy-Rockmart 19:37.75

Michael Willoughby Adairsville 19:38.19

Drake Johnson-Sonoraville 19:39.58

Christian Stevens Model 19:43.88

Noah Woford-Darlington 19:45.10

Jordy Martinez-Murray County 19:45.27

Blake Johnson-Trion 19:45.52

Trammell Braden-Darlington 19:49.12

Jesse Prater-Bremen 19:52.82

Tony Bautista-Murray County 19:54.43

Wes Andrews-Darlington 19:56.80

Tate Tipton-Christian Heritage 19:57.00

Freddy Spruell-Sonoraville 20:01.43

Jason Sosa-Calhoun 20:02.98

Josh Redmond-Rockmart 20:07.56

Tiernan Whytock-Bremen 20:07.95

Christian Spurlock-Paulding County 20:10.36

Kameron Hawkins-Christian Heritage 20:12.82

Henry Fields-Darlington 20:16.00

Steven Guerrero-Calhoun 20:17.09

Stephen Farnam-Rockmart 20:24.04

Reese Spencer-Adairsville 20:26.05

Bryan Aguilar-Coosa 20:27.59

Tyler Tipton-Christian Heritage 20:29.62

Blake Rochester-Pepperell 20:31.85

Manuel Pena-Calhoun 20:38.56

Daniel Lehrmann-Paulding County 20:39.78

Dylan Coker-Adairsville 20:40.74

Nicholas Burgess-Darlington 20:41.73

Jake McKinney-Chattooga 20:42.07

Paco Ramirez-Calhoun 20:42.54

Sergio Mosqueda-Chattooga 20:48.25

Eli Alewel-Darlington 20:51.12

Ethan Jackson-Trion 20:52.32

Peyton Thomas-Armuchee 20:55.16

Mason Clemones-Pepperell 20:56.81

Dakota Weaver-Temple 20:57.36

Matthew Proctor-Model 20:58.97

Brian Holcomb-Armuchee 21:07.03

Brandon Edwards-Armuchee 21:08.81

Joseph King-Model 21:10.24

Tyler Smith-Cass 21:13.86

Tim Ashbaugh-Paulding County 21:20.66

Sam Hayes-Paulding County 21:23.13

Logan Clark-Paulding County 21:23.72

Eli Duncan-Christian Heritage 21:30.21

Brandon Ray-Coosa 21:31.54

Peyton Moore-Coosa 21:33.75

Hunter Lapid-Paulding County 21:34.78

Caleb Freeman-Pepperell 21:36.80

Dylan Hart-Armuchee 21:48.67

Matthew Fisher-Model 21:50.99

Austin Adcock-Gordon Central 21:55.75

Bryan Dupree-Temple 21:57.11

Byron Parris-Rockmart 21:57.76

Nate Dunlap-Gordon Central 22:03.00

Austin Bishoff-Temple 22:11.99

Austin Diedrich-Temple 22:16.72

Austin Joel-Cass 22:18.28

Jamie Floyd-Trion 22:19.88

George Seddon-Sonoraville 22:25.11

Marcus Riley-Cass 22:32.43

Drew Cummings-Armuchee 22:36.01

Ben Morgan-Trion 22:37.12

Jacob Dobbs-Coosa 22:45.22

Warren Manis-Model 22:52.53

Jose Cortez-Gordon Central 22:59.37

Craig Allee-Gordon Central 23:02.78

Blake Housch-Chattooga 23:03.81

Willian Zuniga-Gordon Central 23:05.00

Matt Towe-Coosa 23:09.79

David Hillis-Sonoraville 23:14.40

Tyler Young-Cedartown 23:18.99

Joel Mosqueda-Chattooga 23:21.66

George Seddon-Sonoraville 23:27.95

JP Hinton-Coosa 23:43.31

Jesse Mendez-Gordon Central 23:45.21

Jackson Dean-Armuchee 23:45.68

Hogan Thompson-Bremen 23:48.26

Austin Miller-Bremen 23:48.65

Josh Rouse-Excel 24:33.32

Matt Rinehart-Chattooga 25:27.42

Noah Beck-Cedartown 26:09.95

Brandon Ward-Rockmart 26:12.35

Ashton Broome-Trion 26:40.53

Jase Brown-Trion 26:43.30

Houston Rhodes-Cedartown 29:08.57

Rafael Nunez-Cedartown 29:23.03

TEAM RESULTS

Hillgrove 1:27:54

Rome 1:33:04

Murray County 1:33:26

Woodland 1:33:38

Cass 1:33:52

Pepperell 1:35:43

Rockmart 1:37:07

Calhoun 1:37:39

Darlington 1:39:08

Model 1:39:57

Bremen 1:42:35

Chattooga- 1:45:57

Paulding County 1:44:58

Sonoraville- 1:48:49

Armuchee 1:47:36

Trion 1:52:16

Coosa 1:49:28

Gordon Central 1:53:06

GIRLS

INDIVIDUAL RESULTS

Claire Warren-Hillgrove 20:02.29

Jenna Tilton-Rome 20:21.95

Hannah Sanford-North Cherokee 20:32.23

Jana Morning-Cass 20:50.59

Mallory Warren-Woodland 20:51.15

Courney Manning-Hillgrove 21:08.17

Cheyenne Porter-Chattooga 21:14.85

Katie Harris-Woodland 21:19.05

Katrina Caruso-Hillgrove 21:23.26

Kaitlin Franklin-Hillgrove 21:29.61

Isabella Schlitz-Rome 21:44.32

Lizzy Bressette-Rome 21:55.32

Savannah Barnett-Pepperell 22:02.77

Savannah Hardin-Cass 22:03.04

Alex Quarles-Model 22:05.39

Erin Putnam-Calhoun 22:08.58

Lexi Geiger-Paulding County 22:16.24

Kirstin Holmes-Coosa 22:23.37

Emily Greulich-Woodland 22:24.52

Alexandria Dickens-Rome 22:34.39

Alecsa Hendrick-Hillgrove 22:42.71

Xena Mansoura-Rome 22:48.17

Alena Holmes-Coosa 22:51.35

Morgan Wallace-Bremen 22:52.63

Samara Groves-Pepperell 22:57.86

Macy YoungHillgrove 23:00.56

Payton Rogers-Cass 23:11.07

Rebekah Hufstetler-Rome 23:12.72

Kate Barnes-Woodland 23:13.64

Joanna Mullenax-Coosa 23:17.72

Makayla Keasler-Model 23:18.23

Wendy Rodriguez-Calhoun 23:19.84

Bianca Long-Hillgrove 23:23.89

Ramsey Cook-Rome 23:32.66

Taylor Wallce-Bremen 23:39.66

Karen Valencia-Calhoun 23:42.69

Carla Alves-Woodland 23:43.00

Katlyn RichardsonMurray County 23:50.94

Taylor Dunlap-Paulding County 23:52.14

Savannah Shaw-Cedartown 23:55.70

Kelsey Ivey-Cedartown 24:01.19

Esmeralda Thomas-Cass 24:03.94

Jenna Chance-Trion 24:07.45

Mary Corbin-Coosa 24:17.90

Cayla Candelas-Woodland 24:22.33

Unique Sardeneta-Calhoun 24:24.73

Gracie Frederick-Armuchee 24:26.14

Hannah Nicholson-Bremen 24:31.16

Xochitl Becerra-Gordon Central 24:40.97

Mackenzie Barber-Rockmart 24:43.08

Irlanda Bautista-Chattooga 24:49.63

Cass Morris-Bremen 24:56.40

Hannah Harper-Darlington 25:00.15

Toni von Saldern-Darlington 25:02.47

Jacqueline Vicente-Model 25:03.97

Katy Parsons-Model 25:13.02

Liliana Roblero-Calhoun 25:17.15

Avery Smith-Darlington 25:17.82

Audrey Johnston-Christian Heritage 25:21.36

Sierra Kielma-Rockmart 25:25.50

Keiarne Turner-Model 25:31.95

Alessia Hutto-Paulding County 25:34.01

Brook Landry-Trion 25:35.89

Shelby Williams-Gordon Central 25:36.46

Erika LeClear-Coosa 25:37.15

Hope Roberson-Darlington 25:39.27

Carly Rodman-Paulding County 25:41.19

Laura Graben-Model 25:41.44

Catie Camron-Woodland 25:50.14

Kelsi Tyler-Paulding County 25:51.50

Melinda Childs-Darlington 26:03.92

Kennedy Boswell-Model 26:06.26

Yessica Garcia-Gordon Central 26:09.13

Brooke Whitaker-Paulding County 26:11.05

Kloe BrownMurray County 26:16.45

Katie Hutchins-Darlington 26:19.25

Jordan Wilson-Rockmart 26:22.12

Brittany Harings-Rockmart 26:31.05

Erica Madison-Trion 26:43.03

Scarlett Prince-Trion 26:45.21

Taylor Shade-Paulding County 26:47.36

Alicia Estrada-Gordon Central 26:48.41

Lindsey Vaughn-Darlington 27:27.27

Jayden Heck-Rockmart 27:35.33

Nicole Hammett-Murray County 27:53.56

Maddie Phillips-Murray County 28:01.87

Beth Anne Turpin-Trion 28:11.03

Jassie Wise-Chattooga 28:32.62

Sidney Davis-Christian Heritage 28:33.05

Jennifer SandovalCedartown 28:37.94

Kayla Sherfesee-Rockmart 28:40.17

Marisol Cortez-Gordon Central 29:29.57

Hannah McCain-Coosa 29:38.59

Angelica VictoriaCass 29:57.20

Celena Sanchez-Murray County 30:21.83

Jenny Rodriguez-Gordon Central 30:22.60

Kaitlin Keith-Trion 30:27.39

Holly Robinson-Cedartown 30:31.30

Crystal Lee-Trion 32:06.71

Margaret Gardner-Cedartown 32:19.38

Yadira Chavez-Cedartown 32:47.38

TEAM RESULTS

Hillgrove 1:46:47      

Rome 1:49:25      

Woodland 1:51:32      

Coosa 1:58:28      

Calhoun 1:58:53

Cass   2:00:06    

Model 2:01:13      

Paulding County 2:03:16      

Darlington 2:07:04      

Rockmart 2:10:38      

Trion   2:11:23      

Gordon Central 2:12:45    

Cedartown 2:19:26      

Murray County 2:16:25      

Follow us on Facebook