Alabama Sports Writers Association

CLASS 7A

First Team

P - Zoie Emrick, Buckhorn, Sr.

P - Lauren Hayden, Buckhorn, Sr.

P - Kailey Stoker, Sparkman, Sr.

P - Annabelle Widra, Spain Park, 8th

C - Abby Tissier, Hoover, Sr.

1B - Victoria Ortiz, Baker, Jr.

2B - Delaney Thomas, Baker, Sr.

3B - Shelby Booker, James Clemens, Sr.

SS - Mary Katherine Tedder, Spain Park, Sr.

OF - Jaden Morace, Fairhope, Jr.

OF - Jenna Olszewski, Spain Park, Sr.

OF - Taylor Davis, Sparkman, Jr.

DH - Lauren Haskins, Thompson, So.

DH - Keaton Barnes, Huntsville, Jr.

UTL - Samantha Yarbrough, Fairhope, Jr.

UTL - Maddie Parks, Tuscaloosa County, So.

Pitcher of the Year: Zoie Emrick, Burkhorn

Hitter of the Year: Victoria Ortiz, Baker

Player of the Year: Mary Katherine Tedder, Spain Park

Coach of the Year: Alvin Rauls, Buckhorn

Second Team

P - Lily Calvert, Sparkman, So.

P - Abby Jones, Oak Mountain, Sr.

P - Emma Kropp, Fairhope, So.

P - Caitlin McRee, Baker, So.

C - Kaylee Combs, Buckhorn, Sr.

1B - Briana Chappell, Tuscaloosa County, Sr.

2B - Mackenzie Nutt, Sparkman, Sr.

3B - Lane Neumann, Huntsville, Sr.

SS - Merritt Cahoon, Vestavia Hills, Jr.

OF - Nicole Buccieri, Bob Jones, Sr.

OF - Sara Castillo, Central-Phenix City, Sr.

OF - Ellie Largen, Huntsville, Fr.

DH - Sidney Edwards, Buckhorn, Sr.

DH - O'Neil Roberson, Oak Mountain, Sr.

UTL - Gracie Deaton, Central-Phenix City, Jr.

UTL - Emma Hindi, Prattville, Jr.

Honorable Mention

Pitcher: Bailey Whitfield, Thompson, Jr.; Hannah Pitts, Auburn, 8th

Catcher: Hope Mynard, Enterprise, Jr.; Cassady Greenwood, Oak Mountain, Jr.

First base: Sarah Cain, Vestavia Hills, Jr.; Olivia Sinquefield, Smiths Station, Jr.

Second base: Shelby Kyser, Enterprise, Jr.; Kendall Johnson, Tuscaloosa County, Sr.

Third base: Quantorriya Jackson, Lee-Montgomery, Sr.; Shelby Newsome, Central-Phenix City, Fr.

Shortstop: Sara Chappell, Tuscaloosa County, Sr.; TJ Webster, Sparkman, So.

Outfield: Kindall Deramus, Thompson, So.; Kaitlynn Diaz, Baker, Jr.

Designated hitter: Caroline Parker, Spain Park, Sr.; Jessica Simmons, Huntsville, So.

Utility: Kennedy Foote, Thompson, Fr.

CLASS 6A

First Team

P - McKenzie Newcomb, Hazel Green, 8th

P - Makenna Pierce, Daphne, Jr.

P - Jaala Torrence, Northview, Fr.

P - JoJo Skinner, Oxford, Sr.

C - Sarah Howell, Oxford, Fr.

1B - Skylar Birdyshaw, Walker, Jr.

2B - Emilee Coker, Southside-Gadsden, Jr.

3B - Karsen Mosley, Saraland, Jr.

SS - Kennedy Cronan, Daphne, Jr.

OF - Katie Lively, Helena, Jr.

OF - Mia Griffin, Walker, So.

OF - Haley Lyner, Oxford, Sr.

DH - Aspyn Godwin, Daphne, Jr.

DH - Hannah Morton, Cullman, Sr.

UTL - Allie Miller, Chelsea, Jr.

UTL - Hannah Hayes, Hazel Green, Jr.

Pitcher of the Year: Makenna Pierce, Daphne

Hitter of the Year: Karsen Mosley, Saraland

Player of the Year: McKenzie Newcomb, Hazel Green

Coach of the Year: Mike Benson, Hazel Green

Second Team

P - Avery Barnett, Helena, So.

P - Sarah Cespedes, Chelsea, Jr.

P - Daizee Finley, Robertsdale, Jr.

P - Rylee Waldrep, Oxford, Sr.

C - Kelsie Cornelius, Wetumpka, Sr.

1B - Sherrell Matthews, Stanhope Elmore, Fr.

2B - Olivia Wilborn, Decatur, Fr.

3B - Olivia Coaker, Gulf Shores, So.

SS - Kaylynn Garrett, Oxford, Sr.

OF - Amber Dempsey, Oxford, Sr.

OF - Mary Greg Anderson, Athens, So.

OF - Sarah Wallace, Muscle Shoals, Sr.

DH - Brooke Lyles, Gardendale, Sr.

DH - Taylor McKinney, Park Crossing, 8th

UTL - Chaney Phillips, Gardendale, Jr.

UTL - Madisen Adams, Brewer, So.

Honorable Mention

Pitcher: Erin Claborn, Austin, Sr.; Olivia Schwaiger, Cullman, Sr.

Catcher: Ashton Hill, Austin, Sr.; Bailey Swann, Cullman, So.; Brooke Lyles, Gardendale, Sr.

First base: Camryn Smith, Chelsea, So.; Lauren Terrell, Robertsdale, Jr.

Second base: Tori Baker, Opelika, Jr.; Bree Gree, Saraland, Fr.; Carlee McCondichie, Gardendale, So.

Third base: Gracie Green, Athens, So.; Karsen Pierce, Daphne, Fr.

Shortstop: Bria Smiley, Austin, Sr.; Kahalley Brooks, Baldwin County, So.

Outfield: Caroline Pope, Southside-Gadsden, Sr.; Kylie Winton, Hartselle, So.

Designated hitter: Lauren Hunt, Southside-Gadsden, So.; Haven Hester, Hazel Green, Jr.

Utility: Jessie Lee, Fort Payne, Sr.; Katie Young, Opelika, Sr.; Brooke Burback, Chelsea, Fr.

CLASS 5A

First Team

P - Layton Murphy, Marbury, Sr.

P - Emmah Rolfe, Alexandria, 7th

P - Stephanie Schoonover, Rehobeth, Fr.

P - Abby Swaney, Springville, So.

C - Abbey Latham, Demopolis, Sr.

1B - Lindsey Richardson, Moody, Fr.

2B - Sidney Wagnon, Moody, Jr.

3B - Lauren Hopper, Lawrence County, Jr.

SS - Lacey Fincher, Faith Academy, Jr.

OF - Macy Kate Petriske, Scottsboro, Sr.

OF - Jessica Shaw, Alexandria, Sr.

OF - Talia Truitt, Rehobeth, Sr.

DH - Karla Hice, Ardmore, So.

DH - Morgan Maze, Mortimer Jordan, Jr.

UTL - Kiara Akles, Cleburne County, Sr.

UTL - Megan Hill, Lawrence County, Sr.

Pitcher of the Year: Abby Swaney, Springville

Hitter of the Year: Lacey Fincher, Faith Academy

Player of the Year: Abbey Latham, Demopolis

Coach of the Year: Robyn Johnson, Scottsboro

Second Team

P - Lauren Rase, Rehobeth, Jr.

P - Shelby Waldrop, Scottsboro, Fr.

P - Meagan Schwieterman, Guntersville, Sr.

P - Katie Parrish, Etowah, Sr.

C - Chelsea Parker, Cleburne County, Jr.

1B - Gracie Benton, Hayden, Fr.

2B - Chloe Kirkland, Hayden, Sr.

3B - Tiffany York, Faith Academy, Sr.

SS - Savannah Woodard, Hayden, So.

OF - Cristavia Curry, Lincoln, So.

OF - Heaven Jackson, Moody, Jr.

OF - Piper Long, Springville, Jr.

DH - Blake Gibson, Rehobeth, So.

DH - Timberlyn Shurbutt, Alexandria, Sr.

UTL - Amber Parker, Cleburne County, Sr.

UTL - Kyndra Richard, Curry, Jr.

Honorable Mention

Pitcher: Maggie Caldwell, Eufaula, Jr.; Natalie Tatum, Demopolis, Jr.

Catcher: Brett Parker, Beauregard, Jr.; Loren Grider, Scottsboro, Jr.

First base: L.B. Smith, Ardmore, Fr.; Taylor Robinson, Faith Academy, Jr.

Second base: Lydia Coleman, Briarwood Christian, 8th; Elly Brown, Demopolis, So.

Third base: Brantly Bonds, Corner, So.; Carlee Mullinax, Lincoln, Sr.

Shortstop: Hannah Popwell, Headland, Jr.; Kaylee Chapman, Springville, Jr.

Outfield: Tatiana Ervin, Cleburne County, Jr.; Kylie Thackerson, Scottsboro, Sr.

Designated hitter: Sydnee Reaves, Central-Clay County, 7th; Kendall Hannah, Demopolis, Jr.

Utility: Riley Coyne, Briarwood Christian, Jr.; Kaylyn Dunn, Guntersville, So.

CLASS 4A

First Team

P - Haley Pittman, Alabama Christian, Fr.

P - Lacy Spear, Alabama Christian, Jr.

P - Savannah Stamps, Northside, Jr.

P - Annie Willis, Westminster Christian, Sr.

C - Anna Blake Lowe, Haleyville, Jr.

1B - Allie Newberry, Thomasville, So.

2B - Brianna Crim, Thomasville, Fr.

3B - Breanna Tarpley, West Limestone, Sr.

SS - Riley Grace Honeycutt, Northside, Jr.

OF - Claire West, Madison Academy, So.

OF - Hannah Ingram, Cordova, Sr.

OF - Lauren McCoy, Westminster Christian, So.

DH - Harley Stokes, Hale County, Sr.

DH - Carley Wood, White Plains, Sr.

UTL - Kaylyn Dismukes, Holtville, So.

UTL - Chloe Deerman, West Blocton, Fr.

Pitcher of the Year: Annie Willis, Westminster Christian

Hitter of the Year: Carley Wood, White Plains

Player of the Year: Annie Willis, Westminster Christian

Coach of the Year: Tommy Honeycutt, Northside

Second Team

P - Michaelyn Foster, Montgomery Catholic, Sr.

P - Laken DiStefano, Central-Florence, Sr.

P - Savanna Holmes, Hale County, Jr.

P - Maria Mask, Wilson, Sr.

C - Destiny Noble, Northside, Jr.

1B - Hannah Rogers, Dale County, Sr.

2B - Kelsie Gilliam, Hale County, Jr.

3B - Brianna Posey, Central-Florence, So.

SS - Olivia Aycock, Westminster Christian, Jr.

OF - Mattie Kerr, Hamilton, Jr.

OF - Schylur Edwards, Alabama Christian, Sr.

OF - Carson Beatty, Northside, Jr.

DH - Courtney Ellzey, Satsuma, Jr.

DH - Shelby Wood, White Plains, Sr.

UTL - Hannah Dailey, St. James, Sr.

UTL - Taylor Brown, Wilson, So.

Honorable Mention

Pitcher: Baily Browning, West Limestone, Jr.

Catcher: Madi Robertson, Satsuma, So.; Emily Peyton, Westminster Christian, Jr.; Emma Broadfoot, Danville, Fr.

First base: Emilie Brown, Handley, Sr.; Kelsie Gilliam, Hale County, Jr.

Second base: None.

Third base: Taylor Benton, DAR, Sr.; Addie Robinson, Handley, Jr.

Shortstop: Jaiden Farnetti, West Blocton, Fr.; Aleigha Walden, Montgomery Catholic, Jr.

Outfield: Isabella Pinto, White Plains, Jr.; Mary Kilpatrick, Cordova, Jr.

Designated hitter: Emma Hyche, Cordova, So.; Sam Sisco, Dale County, Sr.

Utility: Morgan Weatherwax, Danville, Sr.; Josie Thompson, North Jackson, So.

CLASS 3A

First Team

P - Chandler Wyatt, American Christian, Sr.

P - Kennedy Barron, Pisgah, 8th

P - Corinna Dodd, Locust Fork, Jr.

P - Amy Woodham, Slocomb, Sr.

C - Anna Hood, Locust Fork, Jr.

1B - Emily Boin, Wicksburg, So.

2B - Kate Grill, American Christian, Fr.

3B - McKinley Parris, Pleasant Valley, Jr.

SS - Anabelle Brown, Plainview, Sr.

OF - Hannah Sartain, American Christian, Jr.

OF - Anna Kate Segars, East Lawrence, Jr.

OF - Kaylee Vaught, Pisgah, So.

DH - Bailey Smart, Plainview, Jr.

DH - Kolby Holcombe, Holly Pond, Jr.

UTL - Kathryn Fallen, Prattville Christian, So.

UTL - Mikayla Kendrick, Pleasant Valley, Jr.

Pitcher of the Year: Corinna Dodd, Locust Fork

Hitter of the Year: Kaylee Vaught, Pisgah

Player of the Year: Amy Woodham, Slocomb

Coach of the Year: Greg Kosloff, Gordo

Second Team

P - Cierra Brown, Gordo, Sr.

P - Jaylee Stough, Geneva, So.

P - Hannah Brenton, Mobile Christian, Sr.

P - Katherine Thompson, Plainview, So.

C - Macy Anderson, Pisgah, So.

1B - Kylie Robinson, Colbert Heights, So.

2B - Camille Palmer, Providence Christian, 8th

3B - Morgan White, Lauderdale County, Fr.

SS - Janie Posey, Houston Academy, Jr.

OF - Jada Terry, West Morgan, Sr.

OF - Kaylee Raines, Geneva, Sr.

OF - Amara Myles, Slocomb, So.

DH - Mariah Thompson, Weaver, Jr.

DH - Peyton Willcutt, Oakman, Sr.

UTL - Brittany Todd, Beulah, Sr.

UTL - Alanna Goble, J.B. Pennington, So.

Honorable Mention

Pitcher: Paisley Wilson, Prattville Christian, So.; Briley Pitt, East Lawrence, Fr.

Catcher: Cassidy Hudson, Lauderdale County, So.; Halli Koon, Gordo, So.

First base: Lori Terry, East Lawrence, Jr.; Kenzi Traylor, Plainview, Fr.

Second base: Abby Craig, Clements, So.; Kennedi Traylor, Plainview, Jr.

Third base: Makindle McGough, Carbon Hill, Jr.; Ariyon Hightower, Opp, Sr.

Shortstop: Alysia Anderson, Clements, Sr.; Emma James, Colbert Heights, So.

Outfield: Madison Hanson, Prattville Christian, Fr.; Taylor Clegg, Gordo, 8th

Designated hitter: Lauren Trousdale, Lauderdale County, Sr.; Emma Houston, Providence Christian, Fr.

Utility: Ashton White, Wicksburg, 7th; Ashley Daffin, Clarke County, Jr.

CLASS 2A

First Team

P - Ashley Berryman, Hatton, Fr.

P - Kynsley Blasingame, Horseshoe Bend, Sr.

P - Harley Godwin, Fyffe, Sr.

P - Riley Vaughn, Mars Hill, 7th

C - Katelyn Williams, Hatton, Jr.

1B - Brooklyn Pennington, Lamar County, Fr.

2B - Sydney Smith, Leroy, Sr.

3B - Erika Mitchell, Mars Hill, Fr.

SS - Emma Latham, Hatton, So.

OF - Lanie Page, Leroy, Jr.

OF - Brylie St. Clair, Sand Rock, So.

OF - Brittany Rivera, Collinsville, Fr.

DH - Olivia Baker, G.W. Long, So.

DH - Aryelle Jones, Collinsville, Sr.

UTL - Josie Page, Washington County, Sr.

UTL - Crystal McElhaney, Ider, Jr.

Pitcher of the Year: Kynsley Blasingame, Horseshoe Bend

Hitter of the Year: Emma Latham, Hatton

Player of the Year: Josie Page, Washington County

Coach of the Year: Nikki Long, G.W. Long

Second Team

P - Katlyn Childress, Billingsley, Sr.

P - Mollie Foster, Leroy, Sr.

P - Ayriana Stoneback, Reeltown, Jr.

P - Magen Rich, Sand Rock, Sr.

C - Morgan Long, G.W. Long, Sr.

1B - Kaitlyn Kleismit, Fyffe, Sr.

2B - Sophie Page, Washington County, 8th

3B - Kaylee Hassell, Lamar County, Fr.

SS - Savannah Sudduth, Lamar County, Jr.

OF - Natalie Richey, Fayetteville, So.

OF - Keeli Bobbitt, Lamar County, Sr.

OF - Morgan McGuire, Reeltown, So.

DH - Hayley Haggard, New Brockton, Sr.

DH - Paige Norris, Sand Rock, Jr.

UTL - Abigail Beech, Leroy, So.

UTL - Hannah Peters, Ariton, Sr.

Honorable Mention

Pitcher: Hannah Calhoun, Goshen, So.; Emmie Coachman, Cottonwood, Sr.

Catcher: Annah Steadman, Mars Hill, Jr.; Lila Blackburn, Red Bay, 8th

First base: Casey Headley, Billingsley, So.; Lexus Collins, West End, 8th

Second base: Hannah Henry, Mars Hill, Fr.; Cambelle Bryant, Ider, Fr.

Third base: Sagen Thomas, Fyffe, Sr.; Carson Hussey, New Brockton, Sr.

Shortstop: Abby Land, Geneva County, Fr.

Outfield: Mallory Stiefel, Fyffe, Sr.; Ivey Amlong, Zion Chapel, Jr.

Designated hitter: Asia Jones, Cottonwood, Jr.

Utility: Caroline Brannon, Collinsville, 8th; Mary Patton, Collinsville, Sr.

CLASS 1A

First Team

P - Leanna Johnson, Brantley, Jr.

P - Kamree Lay, Sumiton Christian, Sr.

P - Brooke Webb, Marion County, Sr.

P - Thea Luker, Sweet Water, Sr.

C - Alaina Hampton, Coosa Christian, Sr.

1B - Sydney Kirkland, Millry, Sr.

2B - Brianna Cagle, Decatur Heritage, Sr.

3B - Taylor Whisonant, Sumiton Christian, Fr.

SS - Payton McGinnis, Spring Garden, So.

OF - Savanah Langston, Sumiton Christian, Sr.

OF - Kendall Beth Sides, Sumiton Christian, Sr.

OF - Alex Wilcox, Brantley, Sr.

DH - Jenna Ergle, Sumiton Christian, Sr.

DH - Josie Lipsey, Marion County, So.

UTL - Oakley Ward, Brilliant, Sr.

UTL - Lainey Wells, Brantley, Jr.

Pitcher of the Year: Kamree Lay, Sumiton Christian

Hitter of the Year: Jenna Ergle, Sumiton Christian

Player of the Year: Jenna Ergle, Sumiton Christian

Coach of the Year: Jessica Gibson, Pleasant Home

Second Team

P - Ava Bailey, Pleasant Home, 8th

C - Destinee Harrison, Kinston, Sr.

1B - Olivia Jones, Brantley, So.

2B - Lara Little, Sweet Water, Sr.

3B - Amy Kate Bulger, Pleasant Home, 8th

SS - Lexie Gann, Covenant Christian, Jr.

OF - Emory Bush, Brantley, Fr.

OF - Alexis Hines, Marion County, Sr.

OF - Kaylee Bain, Tharptown, Sr.

DH - Payton Traffanstedt, Spring Garden, Jr.

DH - Natalie Watkins, South Lamar, Jr.

UTL - Kerstin Bryant, Spring Garden, Jr.

UTL - Sara Irvin, Sweet Water, Jr.

Honorable Mention

Pitcher: None

Catcher: Kassidy Wilcox, Brantley, So.; Caitlyn Jones, Marion County, So.

First base: Claire Stephens, Coosa Christian, Jr.; Baileigh Evans, Decatur Heritage, Sr.

Second base: Shaylee Wieting, Tharptown, Fr.; Sommer Bullard, Berry, Jr.

Third base: Aidan Bellomy, Skyline, 8th

Shortstop: Breeann Biddle, Kinston, Sr.

Outfield: Madison Allen, Cedar Bluff, Fr.; Madison Smith, Skyline, So.

Designated hitter: Mackenzie Hollinger, South Lamar, Fr.; Alexis Smith, Cedar Bluff, Fr.

Utility: Abby Walker, Pleasant Home, Sr.; Abby Hester, Vina, Jr.

AISA

First team

P - McKenna Gillespie, Glenwood, Sr.

P - Savanna Wood, Abbeville Christian, So.

P - Shelby Lowe, Pickens Academy, Fr.

P - Tyler Armistead, Patrician, Sr.

C - Hannah Killingsworth, Lakeside, Sr.

1B - Sydney Sessions, Wilcox Academy, Sr.

2B - Caity Joe Lee, Edgewood, Sr.

3B - Morgan Kramer, Northside Methodist, Jr.

SS - Macey Petrey, Marengo Academy, Sr.

OF - Allison Johnson, Clarke Prep, Sr.

OF - Hope Gullatt, Glenwood, Jr.

OF - Sommer Sears, Macon-East, Sr.

DH - Taylor Ammons, Autauga Academy, Sr.

DH - Madisyn Kennedy, Macon-East, So.

UTL - Kacy Noland, Pickens Academy, Sr.

UTL - Peyton Rodie, Edgewood, Jr.

Pitcher of the Year: McKenna Gillespie, Glenwood

Hitter of the Year: Macey Petrey, Marengo Academy

Player of the Year: McKenna Gillespie, Glenwood

Coach of the Year: Jeremy DeLoach, Autauga Academy

Second team

P - Bailee Dempsey, Northside Methodist, Sr.

P - Taylor Adams, Autauga Academy, Sr.

P - Hannah DeLoach, Autauga Academy, Jr.

P - Caroline Capps, Macon-East, Fr.

C - Dawn Johnson, Macon-East, So.

1B - Kelsey Lewis, Patrician, Sr.

2B - Kaylee Pullin, Macon-East, Sr.

3B - Kayleigh Carter, Abbeville Christian, Jr.

SS - Arianna Atchley, Autauga Academy, So.

OF - Bailey Welch, Bessemer Academy, Fr.

OF - Karsyn Kemsel, Autauga Academy, So.

OF - Charkecia Davis, Evangel Christian, Jr.

DH - Jonnah Rager, Clarke Prep, Jr.

DH - Shelby Wood, Abbeville Christian, Sr.

UTL - Trinity Wilkinson, Marengo Academy, 7th

UTL - Kirstin Reynolds, Glenwood, Sr.

Honorable mention

Pitcher: Emily Phillips, South Choctaw Academy, So.; Lindsey Johnson, Macon-East, Sr.

Catcher: Kassidy Tyson, Patrician, Sr.; Ashlyn Watford, Abbeville Christian, Sr.

First base: Mary Baxley Smith, Lee-Scott, Fr.; Makenzie Whatley, Evangel Christian, Sr.

Second base: Mary Grace Sheffield, Marengo Academy, Fr.; Lydia Lewis, Patrician, Jr.

Third base: Haleigh Dewberry, Pike Liberal Arts, Jr.; Kayla Boroff, Macon-East, Fr.

Shortstop: Landon DeLamar, Lee-Scott, Jr.; Morgan Bundy, Pike Liberal Arts, 8th

Outfield: Sierra Myers, Clarke Prep, Fr.; Laiken Hussey, Lowndes Academy, So.

Designated hitter: Riley Newton, Marengo Academy, 8th; Sidney Lee, Lee-Scott, 8th

Utility: Tara Ammons, Autauga Academy, Sr.; Haley Brown, Edgewood, 8th