Alabama Sports Writers Association

CLASS 7A

First Team

P – Brock Guffey, Hoover, Sr.

P – Chandler Best, McGill-Toolen, So.

P – Koty Fulton-Tice, Enterprise, Jr.

P – Christian MacLeod, Huntsville, Jr.

C – Santi Garcia, Enterprise, Sr.

1B – Eric Toth, McGill-Toolen, Jr.

2B – Casey Gattenio, Foley, Sr.

3B – Trevor Andrews, Theodore, Jr.

SS – Rowdey Jordan, Auburn, Sr.

OF – Bubba Thompson, McGill-Toolen, Sr.

OF – Ethan Holsombeck, Oak Mountain, Sr.

OF – Brandon Agsalud, Hoover, Sr.

DH – Jordan Henshaw, Buckhorn, Sr.

DH – Jonathon Cribb, Theodore, Sr.

UTL – Brooks Fuller, Auburn, Jr.

UTL – Carson Skipper, Hewitt-Trussville, Jr.

Pitcher of the Year: Brock Guffey, Hoover

Hitter of the Year: Jordan Henshaw, Buckhorn

Player of the Year: Bubba Thompson, McGill-Toolen

Coach of the Year: Adam Moseley, Hoover

Second team

P – Gene Hurst, Oak Mountain, Jr.

P – Evan Baber, Central-Phenix City, Sr.

P – Caden Lemons, Vestavia Hills, Sr.

P – Garrett Brown, James Clemens, Sr.

C – Reid Powers, Sparkman, Sr.

1B – Kendall Cribb, Theodore, Fr.

2B – Tanner Jones, Auburn, Jr.

3B – Trevor Shelton, Sparkman, Sr.

SS – Hudson James, Gadsden City, Jr.

OF – Grant Thornton, Enterprise, So.

OF – Jordan Anderson, James Clemens, Sr.

OF – Garrett Morris, Auburn, Jr.

DH – Sonny DiChiara, Hoover, Jr.

DH – Austin Thaxton, Smiths Station, Sr.

UTL – Dalton Rone, Theodore, Sr.

UTL – Ford Luttrell, Bob Jones, Sr.

Honorable Mention

Pitcher: Carter Vickers, Sparkman, Sr.; Jerry Dale Bowman, Smiths Station, Jr.

Catcher: Slade Gorman, Central-Phenix City, Jr.; Tommy Crider, James Clemens, Jr.

First base: Tyson Lee, Huntsville, Sr.; Chris Lewis, Thompson, Sr.

Second base: Javier Vaz, Huntsville, Jr.

Third base: John McDonald, Oak Mountain, Sr.

Shortstop: Chance Warren, Enterprise, Jr.; Garrett Farquhar, Hoover, Sr.

Outfield: Nathan LaRue, McGill-Toolen, So.; Teddy Benda, Auburn, Jr.

Designated hitter: Justin Foscue, Grissom, Sr.; Ryan Sparks, Gadsden City, Jr.

Utility: Cullan O’Shea, Mary G. Montgomery, Sr.; Kyle Davis, Buckhorn, Sr.

CLASS 6A

First team

P – Jacob Heatherly, Cullman, Sr.

P – Troy Cordrey, Helena, Sr.

P – Garrett McMillian, Hillcrest-Tuscaloosa, So.

P – Dakota Bennett, Brewer, Sr.

C – Sam Praytor, Helena, Sr.

1B – Von Seibert, Spanish Fort, So.

2B – Jacob McNairy, Athens, Jr.

3B – Noah Fondren, Cullman, Sr.

SS – Tanner Burns, Decatur, Sr.

OF – Jackson Tate, Park Crossing, Sr.

OF – Owen Lovell, Cullman, Sr.

OF – Colby Smelley, Hillcrest-Tuscaloosa, Jr.

DH – Jarred Howell, Decatur, Sr.

DH – Jordan Beck, Hazel Green, So.

UTL – Brody Syer, Oxford, Jr.

UTL – Dylan Watkins, Hueytown, Sr.

Pitcher of the Year: Jacob Heatherly, Cullman

Hitter of the Year: Sam Praytor, Helena

Player of the Year: Tanner Burns, Decatur

Coach of the Year: PJ Guy, Helena

Second team

P – Will Morrison, Cullman, Jr.

P – Mitch Myers, Opelika, Sr.

P – Will Collins, Hueytown, Sr.

P – Landon Green, Helena, Jr.

C – Jacob Burback, Chelsea, Sr.

1B – Caleb Johnson, Hueytown, Sr.

2B – Tanner Anderson, Stanhope Elmore, Sr.

3B – Tanner Snow, Southside-Gadsden, Sr.

SS – Cole Frederick, Hillcrest-Tuscaloosa, Sr.

OF – Tye Whatley, Northview, Sr.

OF – Will Canty, Hueytown, Sr.

OF – Nash Adams, Helena, Sr.

DH – Bryson Kirk, Athens, Jr.

DH – Tyler Miller, Spanish Fort, Jr.

UTL – Jay Bramblett, Hillcrest-Tuscaloosa, So.

UTL – Hunter Hudson, Carver-Montgomery, Sr.

Honorable Mention

Pitcher: Levi Thomas, Cullman, Sr.; Blake Petty, Clay-Chalkville, Sr.

Catcher: Hunter Kamplain, Hillcrest-Tuscaloosa, Sr.; Harrison Comerford, Daphne, Sr.

First Base: Logan Brooks, Southside-Gadsden, Jr.; Slade Harbin, Walker, So.

Second Base: Casey Page, Hillcrest-Tuscaloosa, Sr.; Clay DeWeese, Chelsea, Jr.

Third Base: Mark McGowin, Stanhope Elmore, Sr.; Chase Howard, Brookwood, Sr.

Shortstop: Logan Thompson, Northview, Sr.

Outfield: TJ Reeves, Hueytown, Jr.; Nick Ragsdale, Helena, Jr.

Designated Hitter: D'aries Davis, Minor, Sr.

Utility: John Marc Mullins, Homewood, Sr.; Daylen McGhee, Shades Valley, Sr.

CLASS 5A

First team

P – Cody Greenhill, Russellville, Sr.

P – Jamison Morris, Faith Academy, Sr.

P – Jacob Smith, Calera, Jr.

P – Cade Runyan, Etowah, Sr.

C - Jacob Bisharat, Pleasant Grove, Sr.

1B - Tyler Samaniego, Lee-Huntsville, Sr.

2B - Cooper Self, Guntersville, Jr.

3B - Brooks Carlson, Faith Academy, Sr.

SS - Preston Moore, Fairview, Jr.

OF - Judd Ward, Russellville, Sr.

OF - Devne Daniel, Corner, Sr.

OF - Eli Dunn, Etowah, Sr.

DH - Blaine Murkerson, Rehobeth, Jr.

DH - Christian Waltman, Faith Academy, Sr.

UTL - Carson Eddy, Briarwood, Jr.

UTL - Tyler O'Clair, Calera, Jr.

Pitcher of the Year: Cody Greenhill, Russellville

Hitter of the Year: Brooks Carlson, Faith Academy

Player of the Year: Cody Greenhill, Russellville

Coach of the Year: Danny Powell, Jackson

Second team

P - Chad Wray, Russellville, Sr.

P - Hunter Colyar, Demopolis, Sr.

P - Sam Strickland, Briarwood, Sr.

P – Gabe Shepard, Faith Academy, Jr.

C - Jacob Bobo, Etowah, Sr.

1B - Jack Knight, Rehobeth, Sr.

2B - Nick Swisher, Moody, Sr.

3B - Tri Overby, Beauregard, Jr.

SS - Patrick Music, Ardmore, Sr.

OF - Jaichis Holmes, Beauregard, Jr.

OF - Cole Steadman, Briarwood, Sr.

OF - Jackson Bell, Faith Academy, Jr.

DH - Quin Darius Crew, Calera, Fr.

DH - Jeff Moore, Pleasant Grove, Sr.

UTL - Griffin Carroll, Alexandria, Jr.

UTL - Trever Williams, Beauregard, Sr.

Honorable Mention

Pitcher: Caleb Lester, Dallas Co., Sr.; Herndon Akridge, St. Paul's, Jr.

Catcher: Chase Batchelor, Mortimer Jordan, Jr.

First base: Hunter Reeves, Charles Henderson, Sr.; Chris Sargent, Faith Academy, Jr.

Second base: Seth Dobbs, Marbury, Sr.; Jonathan Coleman, Brooks, Sr.

Shortstop: Chase Wilkerson, Headland, Jr.; Jarrett Eaton, St. Paul's, Jr.

Third base: Ross Chandler, Guntersville, Sr.; Logan Michael, Brooks, Sr.

Outfield: Tanner Eaves, Ardmore, Sr.; Gage Herring, Rehobeth, Sr.

Designated hitter: Ethan Creel, Corner, Jr.

Utility: Dalton Hall, Mortimer Jordan, Jr.; Skylar Holland, Russellville, Sr.

CLASS 4A

First team

P – Conner Jednat, UMS-Wright, Sr.

P – Will Peters, Tallassee, Sr.

P – Dylan Murphy, Madison Academy, Sr.

P – Colin Casey, Jacksonville, Sr.

C - Brady Sherrill, Haleyville, Sr.

1B - Sam Plash, UMS-Wright, Sr.

2B - Jaren Lockridge, Cherokee County, Sr.

3B - James Wilder, Trinity, Sr.

SS - Colin Edwards, Cherokee County, Sr.

OF - Ethan Wilson, Andalusia, Jr.

OF - Tanner Allen, UMS-Wright, Sr.

OF - Jaleel Anderson, Bibb County, Sr.

DH - Sam Kimel, Randolph, Jr.

DH - Colin Brewer, Cherokee County, Sr.

UTL - Carson Hall, Randolph, Sr.

UTL - Dee Williams, Tallassee, Sr.

Pitcher of the Year: Conner Jednat, UMS-Wright

Hitter of the Year: Brady Sherrill, Haleyville

Player of the Year: Conner Jednat, UMS-Wright

Coach of the Year: Chad Smith, LAMP

Second team

P – Winston Morgan, LAMP, Sr.

P – Blake Bennett, Haleyville, So.

P – Noah Ledbetter, Cherokee County, Jr.

P – Jake Christa, Madison Academy, Sr.

C - Jy Lockridge, Cherokee County, Jr.

1B - Jake Spivey, White Plains, So.

2B - Matt Hiott, Bibb County, Sr

3B - Reid Homan, Madison Academy, Sr.

SS - Weston Ball, Hokes Bluff, Jr.

OF - Josh Hall, Randolph, Jr.

OF - Parker Chavers, LAMP, Sr.

OF - J.D. White, Deshler, Sr.

DH - Cal Taylor, Haleyville, Jr.

DH - Wyatt Watson, Hokes Bluff, Sr.

UTL - Zach Roberts, Leeds, Jr.

UTL - Camden Lovrich, Trinity, So.

Honorable Mention

Pitcher: Dylan Teague, Hokes Bluff, Jr.; Hunter Rhodes, Wilson, Jr.

Catcher: Harley Burgess, Saks, Jr.; Christian Cooper, UMS-Wright, Sr.

First base: Will Clark, Andalusia, Jr.; Jake Glenn, Madison County, Sr.

Second base: Jonathan Bostwick, Dale County, Sr.; Marshall Dean, Trinity, Sr.

Third base: Casey Baynes, Tallassee, Jr.

Shortstop: Brody Moore, Oneonta, Jr.; Avery Moates, Wilson, Jr.

Outfield: James Nix, Madison Academy, Sr.; Brady Greene, St. James, Sr.

Designated hitter: Tyler Robertson, St. James, Jr.

Utility: Andrew Norred, White Plains, Jr.; Landon Nance, Sipsey Valley, Sr.

CLASS 3A

First team

P – Thomas Langdon, Gordo, Sr.

P – Parker Henson, West Morgan, Sr.

P – Carson Crowe, American Christian, Jr.

P – JoJo Booker, T.R. Miller, Sr.

C - Easton Kirk, Piedmont, Sr.

1B - Jaylon Jenkins, Ohatchee, Sr.

2B - Trent Avery, Mobile Christian, Jr.

3B - Nick Pounders, Gordo, Jr.

SS - Koy Chapman, Gordo, Sr.

OF - Drew Williamson, T.R. Miller, Jr.

OF - Collin Herring, Gordo, Jr.

OF - Grayson Williams, Mobile Christian, Sr.

DH - Jacob Maples, New Hope, Sr.

DH - Sam Ladner, Mobile Christian, Jr.

UTL - Taylor Hayes, Piedmont, Sr.

UTL - Britt Sparks, American Christian, Sr.

Pitcher of the Year: Thomas Langdon, Gordo

Hitter of the Year: Drew Williamson, T.R. Miller

Player of the Year: Taylor Hayes, Piedmont

Coach of the Year: Jonathon Pate, Gordo

Second team

P – Thomas Boothe, Bayside Academy, Sr.

P – Dakota McCreless, Colbert Heights, Sr.

P – C.J. Hall, Oakman, Jr.

P – Bryson Hatcher, Mobile Christian, Sr.

C - Hunter Brittain, T.R. Miller, Sr.

1B - PJ Sledge, American Christian, Sr.

2B - Will Baker, Houston Academy, Sr.

3B - Tanner Jackson, Houston Academy, Jr.

SS - Taylor Morrow, Piedmont, Jr.

OF - Ethan Wells, Wicksburg, Jr.

OF - Connor Woods, Oakman, Jr.

OF - Shane Peters, West Morgan, Jr.

DH - Taylor Eubanks, Ohatchee, Sr.

DH - Connor Sirmon, Bayside Academy, Sr.

UTL - Hunter Nesmith, Carbon Hill, Sr.

UTL - Jeremiah Hixon, Excel, Jr.

Honorable Mention

Pitcher: Cade Willingham, Plainview, Jr.; Brady Gilbert, Geraldine, Sr.

Catcher: Jon Avery, Oakman, Jr.; Jesse Sellers, Ohatchee, Jr.

First base: Sloan Wilson, Lauderdale County, Sr.; Russell Smith, T.R. Miller, Jr.

Second base: Brown Simmons, Montgomery Academy, Jr.; Cole Fendley, American Christian, Sr.

Third base: Nolan Tilley, Excel, Jr.; Jackson Cook, Elkmont, Sr.

Shortstop: Brantley Nelson, Slocomb, Sr.; Jake Maner, Lauderdale County, Sr.

Outfield: Brendan Borden, Colbert Heights, Jr.; Hunter Dixon, Cottage Hill, So.

Designated hitter: Kolton Farmer, Plainview, Sr.; Parker Griffin, Providence Christian, Sr.

Utility: Spencer Andreades, Montgomery Academy, Sr.

CLASS 2A

First team

P – Collin Searcy, G.W. Long, Sr.

P – Daniel Waddill, Leroy, Jr.

P – Wells DeLoney, G.W. Long, Sr.

P – Tyler Self, Westbrook Christian, Sr.

C - Collin Huntley, Mars Hill, So.

1B - Dylan Davis, Section, Jr.

2B - Cole Hatcher, G.W. Long, Sr.

3B - Chase Butts, Leroy, Sr.

SS - Jeremiah Jackson, St. Luke's, Jr.

OF - Grant Akridge, Elba, Sr.

OF - Seth Benefield, Fyffe, Jr.

OF - Bailey Deloach, Fayetteville, Sr.

DH - Payton McKee, Fayetteville, Sr.

DH - Ty Bolt, Section, Sr.

UTL - Peyton Thomas, Phil Campbell, Jr.

UTL - Sam Manning, Fayetteville, Sr.

Pitcher of the Year: Collin Searcy, G.W. Long

Hitter of the Year: Peyton Thomas, Phil Campbell

Player of the Year: Jeremiah Jackson, St. Luke's

Coach of the Year: Morris Phillips, Fayetteville

Second team

P – Colton Linderman, Section, Sr.

P – Bailey Sellers, Thorsby, Sr.

P – Noah McDaniel, New Brockton, Sr.

P – Tyler Talton, Fayetteville, Jr.

C - Jon Karr, Leroy, Jr.

1B - Hayden Copeland, Phil Campbell, Sr.

2B - Cade Flanery, Samson, So.

3B - Dillan Baldwin, J.U. Blacksher, Jr.

SS - Andrew Redditt, J.U. Blacksher, Sr.

OF - Cory Peterson, Goshen, Jr.

OF - Ryan Tomlin, Ariton, Jr.

OF - Tanner Weaver, J.U. Blacksher, Jr.

DH - Kolby Bragwell, Red Bay, So.

DH - Peyton Higgins, Mars Hill, 8th

UTL - Cade Glass, Washington County, Jr.

UTL - Cooper Dean, J.U. Blacksher, Jr.

Honorable Mention

Pitcher: Solomon Foster, Leroy, Fr.; Chandler Allen, Red Bay, Sr.

Catcher: Jase Jones, Fyffe, Sr.; Luke Murphy, Fayetteville, Sr.

First base: Sam Abernathy, Mars Hill, Sr.; Landon Mura, J.U. Blacksher, So.

Second base: Saylor Carroll, Vincent, Sr.

Third base: Mackenzie Hicks, G.W. Long, Sr.; Cullen Stafford, Westbrook Christian, Jr.

Shortstop: Cal Burton, Reeltown, Sr.; Graham Blankenship, Thorsby, Fr.

Outfield: Jordan Sellers, Leroy, Sr.; Trevor Gentry, Section, Jr.

Designated hitter: Matthew Snell, G.W. Long, So.

Utility: Dalton Adkison, New Brockton, Jr.; Cade Giddens, Reeltown, Sr.

Class 1A

First team

P – Jonah Smith, Sweet Water, Jr.

P – Kenneth Adams, Athens Bible, Jr.

P – Grayson Wakefield, Decatur Heritage, Sr.

P – Nathan Renfroe, Brantley, Jr.

C – Trace Lentz, Decatur Heritage, Sr.

1B – Carson Lindsey, South Lamar, Sr.

2B – Braden Broussard, Sweet Water, So.

3B – Nate Scoggins, Highland Home, Sr.

SS – Jacob Free, Brantley, Sr.

OF – Albert Tinney, Southeastern, So.

OF – Daniel Phillips, Highland Home, So.

OF – Jeff Hunter, Decatur Heritage, Sr.

DH – Hunter Mendenhall, Sweet Water, Sr.

DH – Jeremy Burnham, Ragland, Sr.

UTL – Mitchell Etheridge, Athens Bible, Sr.

UTL – Noah Barnett, Hackleburg, Jr.

Pitcher of the Year: Jonah Smith, Sweet Water

Hitter of the Year: Jacob Free, Brantley

Player of the Year: Jonah Smith, Sweet Water

Coach of the Year: Bill Murrell, Athens Bible

Second team

P – Sasha Smith, Sweet Water, Fr.

P – Grant Shepherd, Sumiton Christian, Jr.

P – Chase Mansmann, Highland Home, Sr.

P – Walt Weaver, Pleasant Home, Sr.

C – Jeremy Boler, Holy Spirit, So.

1B – Dawson Broome, Spring Garden, Sr.

2B – David Smith, Victory Christian, Sr.

3B – Greyson Layton, Brantley, So.

SS – Caleb Headrick, Sumiton Christian, Sr.

OF – Will Huckabee, Sweet Water, Sr.

OF – Parker Odom, Brantley, So.

OF – Peyton Alexander, Sumiton Christian, Jr.

DH – Brynn McGuire, Hackleburg, Jr.

DH – Brayden Stordahl, Gaylesville, So.

UTL – Keaton Kilgro, Cedar Bluff, Jr.

UTL – Chase Gore, South Lamar, Sr.

Honorable Mention

Pitcher: Tyler Lucas, South Lamar, Sr.

Catcher: Ross Johnson, Cedar Bluff, So.; Cameron Williams, Houston County, So.

First base: Ethan Teague, Cedar Bluff, So.; Kyler Weeks, Highland Home, Sr.

Second base: Sam Contorno, Holy Spirit, So.; Edge Branum, Brantley, Jr.

Third base: Jackson Justus, Coosa Christian, Jr.; Hayden Nix, Athens Bible, Sr.

Shortstop: Austin Stordahl, Gaylesville, Sr.; Joey Williams, Houston County, Sr.

Outfield: Caleb Garrett, Coosa Christian, Sr.; Garett Norton, Millry, Jr.

Designated Hitter: Harrison Cheatwood, Victory Christian, Sr.

Utility: Brandon Crane, Gaylesville, Sr.; Connor Fordham, Wadley, Jr.

AISA

First team

P - David Dunn, Marengo Academy, Sr.

P - Dillon Smith, Clarke Prep, Sr.

P - Daniel Holley, Glenwood, Sr.

P - Kohner Massey, Macon-East, Sr.

C - Weldon Aydelott, Marengo Academy, Sr.

1B - Jarrett Carter, Glenwood, Sr.

2B - Patrick Dunn, Clarke Prep, So.

SS - Davis Petrey, Marengo Academy, So.

3B - Seth Meadows, Macon-East, Sr.

OF - Carson Allison, Glenwood, Sr.

OF - Dalton McKenzie, Monroe Academy, Jr.

OF - Tanner Stinnett, Bessemer Academy, Sr.

DH - Cole Little, Crenshaw Christian, Sr.

DH - Nick Adams, Glenwood, Jr.

UTL - Andrew Lambert, Monroe Academy, Sr.

UTL - Connor Davis, Macon-East, Sr.

Pitcher of the Year: Daniel Holley, Glenwood

Hitter of the Year: Davis Petrey, Marengo Academy

Player of the Year: Daniel Holley, Glenwood

Coach of the Year: Gary Johnson, Eastwood

Second team

P - Reece Burbage, Pike Liberal Arts, Sr.

P - Jerred Barnes, Autauga Academy, Jr.

P - Trace Holder, Monroe Academy, Sr.

P - Keagan Guthrie, Jackson Academy, Sr.

C - Drew Baker, Macon-East, Jr.

1B - Chandler Lunn, Macon-East, Sr.

2B - Andrew Hines, Eastwood, Jr.

SS - Austin Thrasher, Northside Methodist, Sr.

3B - John David Willis, Abbeville Christian, Sr.

OF - Jacob Beck, Marengo Academy, Jr

OF - Reed Jinright, Pike Liberal Arts, Jr.

OF - Brandon Reid, Lowndes Academy, Sr.

DH - Andrew Lyle, Lee-Scott, So.

DH - Brandon Moseley, Glenwood, Sr.

UTL - Mason Hand, Northside Methodist, Sr.

UTL - Gunnar Henderson, Morgan Academy, So.

Honorable Mention

Pitcher: Austen Day, Marengo Academy, Sr.; Slade James, Glenwood, Jr.

Catcher: Lane Powell, Monroe Academy, Sr.; Brayton Brown, Morgan Academy, So.

First base: Luke Lankford, Jackson Academy, Sr.; Wade Howard, Lowndes Academy, Sr.

Second base: Grey Humphries, Bessemer Academy, Sr.; Cole Roper, Crenshaw Christian, Sr.

Third base: Christian Beasley, Lakeside, So.; J.P. Sanders, Tuscaloosa Academy, Sr.

Shortstop: Hunter Davis, Chambers Academy, Jr.; Benjamin Johnson, Eastwood, So.

Designated Hitter: Blaine Smith, Bessemer Academy, Sr.; Brantley Ward, Patrician Academy, Sr.

Outfield: Jordan Brownlee, Patrician Academy, Sr.; Marcus Gray Norton, Clarke Prep, Jr.

Utility: Noah Wilder, Bessemer Academy, Sr.; Slade Ivey, Hooper, Sr.